INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Grzegorz Przybyło  

 
 
brak danych - 1547
Biogram został opublikowany w 1986 r. w XXIX tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Przybyło Grzegorz (zm. 1547), złotnik i bogaty mieszczanin krakowski. Pochodził P. z zamożnej rodziny krakowskiej, był synem Jana i Małgorzaty, bratem Macieja (zob.).

Nie wiadomo nic o nauce P-y, w każdym razie w r. 1523 miał już własny warsztat; od t. r. zapisywali się do niego na naukę liczni uczniowie, pochodzący z różnych miast w Polsce, a także ze Śląska i Węgier. O pozycji P-y w cechu świadczy to, że od r. 1534 był podstarszym korporacji, zaś w l. 1537–8, 1541–2 prymasem. Dzieła jego nie są znane, zapewne zaginęły. Posiadał znaczny majątek, który (wg testamentu spisanego 19 V 1546) składał się z kamienicy przy ul. Brackiej (obecnie nr 15), domów i ogrodów na Kazimierzu, gotówki, licznych klejnotów ze złota i srebra i bogatych strojów. Testament P-y zawiera także informacje o pracowni oraz narzędziach złotnika. Zgodnie z ostatnią wolą mistrza, kamienica przy ul. Brackiej przekazana być miała krakowskiemu cechowi złotników (co zostało zrealizowane), przy czym nadwyżkę z czynszu przeznaczył P. na utworzenie funduszu posagowego dla biednych dziewcząt. P. przekazał także 20 fl. na kaplicę cechową przy kościele Franciszkanów oraz polecił wystawić sobie nagrobek.

P. był żonaty z Katarzyną; po raz drugi ożenił się z Hanną (wniosła mu wiano w wysokości 200 florenów), która była dożywotnią dziedziczką majątku P-y. Oprócz Macieja miał jeszcze innego brata, którego synowie Maciej i Jan uznali w r. 1550 testament P-y.

W zbiorach muzealnych zachował się portret złotnika z żoną Katarzyną oraz dwa niewielkie, w bukszpanie rzeźbione, wizerunki małżonków, pochodzące z kaplicy cechowej. Są to jedne z najwcześniejszych portretów mieszczańskich w Polsce i świadczą o humanistycznych zainteresowaniach P-y.

 

Portret P-y z żoną Katarzyną (olej.) w Muz. Narod. w W., reprod. w: Portrety osobistości pol. Katalog, W. 1967; Dwa osobne wizerunki P-y i jego żony Katarzyny, rzeźbione w drzewie bukszpanowym, w Muz. Hist. m. Krakowa, sygn. 1534, «MS» [Maciej Schilling?], reprod. w: Więcek A., Dzieje sztuki medalierskiej w Polsce, Kr. 1972; – Katalog wystawy zabytków starożytnych we Lwowie w r. 1894, Lw. 1894 pozycja 781; – Československo-Pol’sko Stáročca susedstwa a priatel’stwa. Polska–Czechosłowacja. Wieki sąsiedztwa i przyjaźni, Kr.–W. Bratysława–Praga 1977–8 s. 123; Dobrzycki J., Muzeum Historyczne m. Krakowa. Jego dzieje i zbiory, Kr. 1955 s. 19; Grabowski A., Skarbniczka naszej archeologii, Lipsk 1854 s. 82; Kiryk F., Cechowe rzemiosło metalowe. Zarys dziejów do 1939 r., W.–Kr. 1972 s. 108; Klepacka J., Zabytki cechowe w zbiorach Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, Kr. 1957 s. 75, 76; Lepszy L., Cech złotniczy w Krakowie. Jego organizacja i dzieje, „Roczn. Krak.” T. 1: 1898; tenże, Emalierstwo krakowskie w XVI i XVII wieku, Spraw. Kom. Hist. Sztuki, Kr. 1889 IV; tenże, Przemysł artystyczny i handel, „Roczn. Krak.” T. 6: 1904 s. 275; tenże, Przemysł złotniczy w Polsce, Kr. 1933; Samek J., Polskie rzemiosło artystyczne, W. 1984.

Jan Samek

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 
 

Erazm Ciołek h. Sulima

1474-02-28 - 1552-09-09
biskup płocki
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Stanisław Hozjusz

1504-05-05 - 1579-08-05
biskup warmiński
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.